Różańcowe przesłanie dla tych, co się zmagają

Październik miał być dla mnie czasem refleksji, tworzenia i spokojnego przygotowywania się na pracowity koniec roku. Opowiedziałam Panu o moich planach, a On w swojej mądrości poprowadził mnie inną drogą. Obecny miesiąc przyniósł wiele zmian, a niepewność, niepokój i zmaganie całkowicie mnie przytłoczyły. Ostatnie tygodnie były trudne. I trudna była też dla mnie modlitwa różańcowa. Wierzę, że Pan dał mi to doświadczenie, abym podzieliła się nim z innymi, bym była przy tych, którzy też się zmagają.

Dlatego Bracie, Siostro, cokolwiek dzieje się teraz w Twoim życiu, wiedz, że Maryja jest przy Tobie, czuwa nad Tobą i przeprowadzi Cię przez każdą trudność. W swoich objawieniach Matka Boża wielokrotnie zapewnia nas, że jest zawsze z nami i wskazuje, że ze wszystkimi problemami mamy walczyć właśnie za pomocą różańca. Mimo (a może zwłaszcza dlatego), że wymaga to od nas wysiłku odwrócenia wzroku od własnego nieszczęścia i zwrócenia myśli ku Bogu.

W tym wpisie chciałabym podzielić się kilkoma pomysłami na to, co możesz zrobić, gdy przytłaczają Cię codzienne troski, a modlitwa różańcowa sprawia Ci trudność.

Unikaj pułapki perfekcjonizmu

Zaproś Maryję, do swojego życia takiego, jakie ono teraz jest. Z całym jego chaosem, bałaganem i zamętem. Nawet jeśli Twoja rutyna właśnie legła w gruzach. Nawet jeśli nie jesteś w stanie zaplanować najbliższego tygodnia, dnia albo nawet następnej godziny. Wplataj różaniec w codzienne czynności. Módl się w drodze do pracy, podczas sprzątania czy innych domowych obowiązków. Przypatrz się pojawiającym się na modlitwie rozproszeniom bez osądzania siebie. Bądź sercem przy Maryi na tyle, na ile potrafisz.

Szukaj wspólnoty modlitwy

Być może w obecnej sytuacji nie masz możliwości uczestniczenia w nabożeństwie różańcowym w swojej parafii. Zastanów się, czy są w Twoim otoczeniu osoby, z którymi możesz wspólnie odmawiać różaniec. Zaproponuj wspólną modlitwę w rodzinie. Zaproś do różańca swoich przyjaciół. Udostępnij transmisję różańca swoim znajomym na Facebooku. Pomyśl, czy nie mogłabyś/mógłbyś towarzyszyć w modlitwie komuś spośród Twoich starszych krewnych lub sąsiadów. Potrzebujemy innych, aby wzrastać w wierze i wspierać się w trudnościach – także poprzez wspólną modlitwę i modlitwę za siebie nawzajem.

Idź na spacer z Maryją

Zastanów się jak wyglądają Twoje dni i pomyśl, w jakiej porze dnia mogłabyś/mógłbyś przeznaczyć czas na modlitwę – może to być wcześnie rano zanim zajmiesz się pracą i innymi obowiązkami lub późnym wieczorem, gdy wszyscy domownicy już śpią. Obecnie spędzamy wiele czasu w swoich domach, dlatego jeśli możesz, idź na krótki spacer, podczas którego odmówisz chociaż dziesiątkę różańca. Zmiana otoczenia, nawet na kilka minut, pozwoli wyciszyć myśli i pomoże w skupieniu.

Posłuchaj różańca śpiewanego

Jeśli nie masz siły wypowiadać słów modlitwy, pomocne może być nagranie różańca np. jedno z pięknych wykonań różańca śpiewanego. Nie musisz wiele mówić. Oddaj swoje zmęczenie Maryi i ofiaruj jej swoją obecność.

Mam nadzieję, że pomysły będą dla Ciebie przydatne. Jeśli znasz kogoś, komu ten post może pomóc, podziel się nim, udostępniając go na swoim profilu.

P.S. Jeżeli spodobała Ci się grafika na zdjęciu, możesz pobrać ją bezpłatnie poniżej 🙂